A cirkónium implantátumokról
A cirkónium implantátumokról
Sokáig a titán volt az egyeduralkodó anyag az implantológiában, amelynek felületéhez képes hozzánőni a csont.
A periódusos rendszerben közvetlenül a titán alatt található anyag a cirkónium, amelynek oxidja (a cirkónium-dioxid) már nem mutat fémes tulajdonságokat, de ugyanolyan jól tud hozzánőni a csont, mint a titánhoz, azaz képes osszeointegrációra. Azonban ennek az anyagnak a mechanikai tulajdonságai nem voltak megfelelőek, és ezért 5%-os arányban yttriumot kevertek hozzá, amelytől a cirkónium-dioxid rendkívül keménnyé vált, és így már alkalmas lett implantációs pótlások, műgyökerek számára is.
A cirkónium implantátumok előnyei:
- fémmentes: mentes minden elektromos jelenségtől
- fémérzékenység esetén is beültethető: a cirkóniumdioxid már nem mutat fémes tulajdonságokat
- rossz hővezető: ezért nem vezet a szövetekbe hőt
- kiváló mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, az yttriumos stabilitásnak köszönhetően az egyik legellenállóbb anyag az iparban is kémiai és mechanikai hatásokkal szemben
- fehér: ezért esztétikai és kozmetikai szempontból kiváló tulajdonságokkal rendelkezik
-nem jelenik meg a titán implantátumoknál lehetséges szürkés csillogás
-nem tünhet át az ínyen a fém titán színe
-még ínyvisszahúzódás esetén sem lesz látható feltűnő szürke implantátumnyak
- a cirkónium-dioxid anyaga biztosítja, hogy az íny szép és egészséges maradjon
- a felületére nem tapad a lepedék
- alkalmazása nem károsítja az egészséget mert
-biokompatibilis és bioinert anyag: nem oldódik a szervezetben és nem termelődik ellene ellenanyag
-nincsenek fém okozta mellékhatásai
-nem lép reakcióba más fémekkel, anyagokkal
-nem okoz fertőzéseket - komplett fémmentes pótlási lehetőséget biztosít, mert implantátumot, koronacsonkot és koronát , illetve hidat is lehet készíteni egyazon anyagból
A fentiek alapján a cirkónium kiválóan alkalmas szájüregi implantátumok készítésére.
Ha felkeltette érdeklődését ez a lehetőség, keressen bennünket bizalommal.
Még egy érv a cirkónium dioxid implantátum mellett:
A titán implantátumot már több mint 40 éve használják a fogászatban (is), sok sok éves sikeres implantációs pótlásokról tudunk (és tud a többi kolléga is) beszámolni.
A titán a levegőn oxidálódik csakúgy mint az alumínium, és felületén egy szigetelő oxidkerámia réteg alakul ki, a szervezet ezzel az oxidkerámia réteggel kerül kapcsolatba, és ezért tud becsontosodni az implantátum és ezért nem lesz allergia a titánra mint fémre mert a szervezet nem is találkozik a fémmel. A titán azonnal oxidálódik titánoxiddá és ezért nem tud a fémion kapcsolatba lépni a szervezet fehérjéivel ahhoz, hogy allergiás reakció alakulhasson ki.
Valóban tehát minden rendben van akkor a titánnal? A válasz: nem egészen és nem mindenkinél.
Egyrészt az implantátum a felületétől eltekintve fém és ennek megfelelően a szájban önmagában is és más fémekkel kölcsönhatásban ( felépítmény anyaga, más pótlások, amalgámtömések, stb. ) elektromos jelenségek léphetnek fel, ezt némileg lehet csökkenteni, ha a felépítménycsonkot már (kétrészes implantátumnál) cirkóniumdioxidból készítjük el és esetleg a felépítményt is fémmentes anyagból készítjük.
De ettől még a szervezetben benn van a fém, aminek lehetnek fémekre jellemző, a szervezet számára nemkívánatos hatásai.
A nagyobb probléma ami felmerül(-het) bizonyos esetekben a titánimplantátumokkal az az, hogy bár klasszikus allergiás reakciókat az oxidkerámia réteg miatt nem mutat a titán, azonban az implantátum felületéről leváló titánszemcsék, amelyek ugyanúgy titánoxiddal borítottak, a makrofágok számára elérhetőek és nem allergiás eredetű úgynevezett nem specifikus általános gyulladásos reakciókat válthatnak ki bizonyos genetikai státuszú személyeknél. (Megnövelik a gyulladásos Zytokinek (az IL-1 illetve a TNF-α) felszabadulását, és ez krónikus gyulladáshoz, csontfelszívódáshoz és implantátumvesztéshez vezethet, különösen egyéb kockázati tényezőkkel kapcsolódva, mint például a dohányzással.
Denti Cirkónium implantátumok
Árak
Aktuális árainkról érdeklődjön elérhetőségeinken!